Add to My Faves
NAVIGATION
NEXT MEETING
Date August 11, 2022
Time 1:30pm-3:00pm
Location MORPC

MORPC

Remote Option

To join by video and see any screen sharing, click on “Join Microsoft Teams Meeting” below. You do not need to have Microsoft Teams for the link to work.

Join Microsoft Teams Meeting

To participate by phone, use the conference call information below.

+1 614-362-3056 United States, Columbus

(888) 596-2819 United States (Toll-free)

Phone Conference ID: 286 071 991#

UPCOMING MEETINGS
Date September 8, 2022
Time 1:30pm-3:00pm
Location MORPC

MORPC

 

Date October 13, 2022
Time 1:30pm-3:00pm
Location MORPC

MORPC

 

Date November 10, 2022
Time 1:30pm-3:00pm
Location MORPC

MORPC

 

Date December 8, 2022
Time 1:30pm-3:00pm
Location MORPC

MORPC

 

Commission

MORPC’s board of commissioners determines the strategic direction of the agency. Our local government members appoint elected officials and staff to serve as their representatives to the commission. All meetings are open to the public.
Articles of Agreement
Commission Bylaws
Code of Ethics

The number of representatives is based on the rules established in the governing documents: the Articles of Agreement and the Commission Bylaws. These same documents outline the policies, procedures, and rules of conduct including adherence to MORPC’s current Code of Ethics.

Membership offers important benefits to communities. For more information, contact Eileen Leuby at 614.233.4135.

Members

Members and Representatives

Erik J. Janas, Franklin County | Board Chair

Chris Amorose Groomes, City of Dublin | Vice Chair

Michelle Crandall | Secretary

  • Ashville – Franklin Christman
  • Bellefontaine – Wes Dodds
  • Bellefontaine – Ben Stahler
  • Bexley – Ben Kessler
  • Bexley – Kathy Rose
  • Blendon Twp. (FRA) – John Giamarco
  • Bloom Twp. (FAI) – Anne Darling Cyphert
  • Buckeye Lake – Jeryne Peterson
  • Canal Winchester – Michael Ebert
  • Chillicothe – Tammy Eallonardo
  • Chillicothe – Luke Feeney
  • Circleville – Don McIlroy
  • Circleville – Jim Stanley
  • Clinton Twp. (FRA) – Matt Huffman
  • Columbus – Trudy Bartley
  • Columbus – Steve Campbell
  • Columbus – Jennifer Gallagher
  • Columbus – Shannon Hardin
  • Columbus – Bill LaFayette
  • Columbus – Rory McGuiness
  • Columbus – Pam Hykes O’Grady
  • Columbus – Michael Schadek
  • Columbus – Elissa Schneider
  • Columbus – Alana Shockey
  • Columbus – Mike Stevens
  • Columbus – Ellen Moss Williams
  • Columbus – Vacant
  • Columbus – Vacant
  • Columbus – Vacant
  • Columbus and Franklin County Metro Parks – Tim Moloney
  • Columbus Metropolitan Housing Authority – Charles Hillman
  • Columbus Metropolitan Library – Kristin Sutton
  • Delaware – Misty Froehlich
  • Delaware – R. Thomas Homan
  • Delaware – Kent Shafer
  • Delaware Co. – Jeff Benton
  • Delaware Co. – Ronald Bullard
  • Delaware Co. – Brad Ebersole
  • Delaware Co. – Barb Lewis
  • Delaware Co. – Glenn Marzluf
  • Delaware Co. – Gary Merrell
  • Delaware Co. – Ryan Rivers
  • Delaware Co. Engineer – Lee Bodnar
  • Dublin – Chris Amorose Groomes
  • Dublin – Dana McDaniel
  • Dublin – Megan O’Callaghan
  • Educational Service Center of Central Ohio – Tom Goodney
  • Etna Twp. (LIC) – Rozland McKee
  • Fairfield Co. – Steve Davis
  • Fairfield Co. – Jeff Fix
  • Fairfield Co. – Dave Levacy
  • Fairfield Co. – Jeremiah Upp
  • Fairfield Co. – Tony Vogel
  • Franklin Co. – Herbert Asher
  • Franklin Co. – Kevin Boyce
  • Franklin Co. – Erica Crawley
  • Franklin Co. – Marian Harris
  • Franklin Co. – Erik Janas
  • Franklin Co. – Greg Lestini
  • Franklin Co. – John O’Grady
  • Franklin Co. – Lauren Rummel
  • Franklin Co. – James Schimmer
  • Franklin Co. – Vacant
  • Franklin Co. – Vacant
  • Franklin Co. Engineer – Cornell Robertson
  • Franklin Soil & Water Conservation District – Jennifer Fish
  • Franklin Twp. (FRA) – Bob Arnold
  • Franklin Twp. (FRA) – Steve Mazer
  • Gahanna – Karen Angelou
  • Gahanna – Laurie Jadwin
  • Galena – Jill Love
  • Gambier – Ralph Wise
  • Grandview Heights – Emily Keeler
  • Granville – Herb Koehler
  • Granville Twp. (LIC) – Bill Habig
  • Grove City – Cindi Fitzpatrick
  • Grove City – Christine Houk
  • Grove City – Richard “Ike” Stage
  • Groveport – Benjamin King
  • Hebron – John Trujillo
  • Hilliard – Tine Cottone
  • Hilliard – Michelle Crandall
  • Hocking County – Joy Davis
  • Hocking County – Greg Fraunfelter
  • Jackson Twp. (FRA) – Shane Farnsworth
  • Jefferson Twp. (FRA) – Mike Anderson
  • Jefferson Twp. (FRA) – Claire Yoder
  • Jerome Twp. (UNI) – Barry Adler
  • Johnstown – Chip Dutcher
  • Knox County – Thom Collier
  • Knox County Jeff Gottke
  • Knox County – Bill Pursel
  • Lancaster – David Scheffler
  • Lancaster – Stephanie Bosco
  • Lancaster – Mitch Noland
  • Licking County Soil & Water Conservation District – Kristy Hawthorne
  • Lithopolis – Eric Sandine
  • Lockbourne – Christie Ward
  • Logan County – Joe Antram
  • Logan County – Paul Benedetti
  • Madison County – David Kell
  • Madison County – Rob Slane
  • Madison Twp. (FRA) – Susan Brobst
  • Madison Twp. (FRA) – Derek Robinson
  • Marble Cliff – Matthew Cincione
  • Marysville – Terry Emery
  • Marysville – Eric Phillips
  • META Solutions – Paul Craft
  • Mifflin Twp. (FRA) – Nancy White
  • Minerva Park – Tiffany Hughes
  • Morrow Co. – Brent Russell
  • Morrow Co. – Tom Whiston
  • Mount Vernon – Richard Dzik
  • Mount Vernon – Matthew Starr
  • New Albany – Sloan Spalding
  • New Albany – Joe Stefanov
  • Obetz – Stacey Boumis
  • Pataskala – Mike Compton
  • Pataskala – Tim Hickin
  • Perry Co. – Ben Carpenter
  • Perry Co. – Scott Owen
  • Perry Twp. (FRA) – Beth Beatty
  • Pickerington – Greg Butcher
  • Pickerington – Vacant
  • Plain City – Taylor Brill
  • Plain Twp. (FRA) – Ben Collins
  • Powell – Jon Bennehoof
  • Powell – Andrew White
  • Prairie Twp. (FRA) – James Jewell
  • Prairie Twp. (FRA) – Rod Pritchard
  • Reynoldsburg – Joe Begeny
  • Reynoldsburg – Eric Meyer
  • Reynoldsburg – Shanette Strickland
  • Riverlea – Eric MacGilvray
  • Shawnee Hills – Dan Mathews
  • Solid Waste Authority of Central Ohio – Joe Lombardi
  • Somerset – Tom Johnson
  • Sunbury – Steve Pyles
  • Truro Twp. – Jason Nicodemus
  • Union Co. – Tim Hansley
  • Union Co. – Chris Schmenk
  • Upper Arlington – Michaela Burriss
  • Upper Arlington – Steve Schoeny
  • Urbancrest – Joseph Barnes, Sr.
  • Violet Twp. (FAI) – Lori Sanders
  • Violet Twp. (FAI) – Vince Utterback
  • Washington Twp. (FRA) – Eric Richter
  • Westerville – Karl Craven
  • Westerville – Monica Irelan
  • Westerville – Kenneth Wright
  • Whitehall – Kim Maggard
  • Whitehall – Zachary Woodruff
  • Worthington – Matt Greeson
  • Worthington – Bonnie Michael

Meeting Materials

2022 Meetings

February 10, 2022

March 10, 2022

April 14, 2022

May 12, 2022

June 9, 2022

August 11, 2022

2021 Meetings

August 12

September 9

October 14

November 10

December 9

Sign up to receive our News & Events
Which MORPC newsletters would you like to receive?
Close